Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi 2024

Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi 2024

Bazı durumlarda ehliyetinize el konulduğunda Psikoteknik Belgesi almanız gerekir. Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi alkol, drift, hız, 100 ceza puanını doldurma, aday sürücülük, stajyer sürücülük durumlarında ehliyetinizi geri alabilmek için sizlerden Psikoteknik Belgesi istenir.

Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik Belgesi genellikle bilindiği üzere Ticari araç sürücülerinin alması zorunlu bir belgedir. Fakat bazı ehliyet kaptırmalarında ehliyetin geriye alınabilmesi için Alkol, Drift, Stajyer Ehliyet Kaptırma Psikoteknik BelgesiAlkol, Drift, Stajyer Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesinin alınması gerekir.

Alkol Psikoteknik Randevusu için : 0549 493 4242 arayınız.

Özellikle Alkolden ehliyet kaptırmanın hangi aşamasında olursa olsun Trafik Tescil Şubesi sizlerden Psikoteknik Belgesi talep edebilir. Bu durumda Ehliyetinizi geri almak istediğinizde cezayı yazan ilgili Trafik Tescil Şubesini arayarak Ehliyet geri alımı için ek bir belge istenilip, istenilmediğini öğrenmeniz gerekir.

Alkol Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi
Alkol Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi

Alkolden Ehliyet Kaptıranlar için Ehliyet Belgesini Geri Alım Süreci (Alkollü Araç Kullanma)

Alkollü araç kullandığı 1.kez tespit edilen sürücünün ehliyet belgesi 6 (altı) ay süre ile Sürücü Belgesinin geri alınması işlemi uygulanır. 6 (altı) ay sürenin tamamlanması ile birlikte Trafik İdari Cezası Karar Tutanaklarına bağlı tüm ceza tutarlarının ödenmiş olması gerekir. Tüm ödemelerin yapılmasının ardından Ehliyet Belgesini geri alabilir.

 • 6 (altı) ay süre ile ehliyete el konulur.
 • Ceza tutarlarının hepsinin ödenmesi gerekir.
 • Tutar : 6.439,00 TL

Alkollü araç kullandığı 2.kez tespit edilen sürücünün ehliyet belgesi 2 (iki) yıl süre ile Sürücü Belgesinin geri alınması işlemi uygulanır. 2 (iki) yıl sürenin tamamlanması ile birlikte ilgili Trafik Şube Müdürlüğüne müracaat ederek SÜDGE (Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi)’ne katılmak için belge almaları gerekir. Almış oldukları belge ile bağlı bulundukları İl Sağlık Müdürlüğünün ilgili birimlerine başvurarak eğitim almaları gerekir. Eğitimi başarı ile tamamladıklarını gösteren belge ile birlikte Trafik İdari Cezası Karar Tutanaklarına bağlı tüm ceza tutarlarının ödenmiş olması gerekir. Tüm ödemelerin yapılmasının ardından Ehliyet Belgesini geri alabilir.

 • 2 (iki) yıl süre ile ehliyete el konulur.
 • SÜDGE (Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi)’nden başarılı olmaları gerekir.
 • Ceza tutarlarının hepsinin ödenmesi gerekir.
 • Tutar : 8.075,00 TL

Alkollü araç kullandığı 3.kez tespit edilen sürücünün ehliyet belgesi 5 (beş) yıl süre ile Sürücü Belgesinin geri alınması işlemi uygulanır. 5 (beş) yıl sürenin tamamlanması ile birlikte ilgili Trafik Şube Müdürlüğüne ehliyet belgesini geri almak için müracaat ederek Psikoteknik Merkezinden, Psikoteknik Raporu almaları gerekir. Başarılı rapor ile birlikte Trafik İdari Cezası Karar Tutanaklarına bağlı tüm ceza tutarlarının ödenmiş olması gerekir. Tüm ödemelerin yapılmasının ardından Ehliyet Belgesini geri alabilir.

 • 5 (beş) yıl süre ile ehliyete el konulur.
 • Psikoteknik Belgesi Raporunun başarılı olması gerekir.
 • Ceza tutarlarının hepsinin ödenmesi gerekir.
 • Tutar : 12.977,00 TL

Uyuşturucu Madde Etkisi Altında Araç Kullanan ve Ehliyet Kaptıranlar

Uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi altında olduğu tespit edilen sürücüye 6.909,00 TL idari para cezası uygulanır. Ehliyetine 5 (beş) yıl süre ile el konulur. Devlete bağlı tam teşekküllü hastaneden “Sürücü Olur” raporu alması gerekir. Ayrıca kişiler hakkında TCK hükümleri uygulanır.

YouTube video

Drift Ehliyet Kaptırma ve Psikoteknik Belgesi

Karayolu üzerinde dönüş kurallarını ihlal ederek bilinçli bir şekilde dönüş kurallarının dışından hareket etmek suretiyle yapılan bilinçli kontrol kayıplarında Sürücüye 32.233,00 TL idari para cezası uygulanarak ehliyet belgesine 60 (altmış) gün süre ile el konulur. Sadece ehliyet belgesi değil ayrıca araçta trafikten 60 (altmış) gün süre ile trafikten men edilir.

Drift Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi
Drift Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi

Driftten ehliyetini kaptıran sürücülerin 60 (altmış) gün sonunda ehliyet belgelerini geri alabilmeleri için Alkol, Drift, Stajyer Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi almaları gerekir.

Drift Psikoteknik Randevusu için : 0549 493 4242 arayınız.

Son ihlalin gerçekleşmiş olduğu tarihten geriye doğru 5 (beş) yıl süre zarfı içerisinde cezai işlem uygulanan sürücünün ise ehliyet belgesi iptal edilir. Belgesi iptal edilen sürücünün tekrar sürücü kursuna yazılarak yeniden ehliyet belgesi alması gerekir. Kişilerin Sürücü Kursuna kayıt olabilmesi için Psikoteknik Raporunu da ibraz etmeleri zorunludur.

100 (yüz) Ceza Puanının Doldurulması ve Ehliyetin Geri alınması

100 (yüz) ceza puanının 1 (bir) yıl süre zarfı içerisinde 1. kez doldurulmasında 60 (altmış) gün sonra 1 (bir) yıl içerisinde 2. kez doldurulmasında 120 (yüz yirmi) gün sonra ehliyet belgenizi ilgili şubeden geri alabilirsiniz. 1 (bir) yıl içerisinde 2. kezden fazla 100 (yüz) ceza puanının doldurulmasında ise Ehliyet Belgesi ilgili Mahkemeler tarafından iptal edilir.

Aday Sürücüler (Stajyer) Sürücü Ehliyet Kaptırma ve Psikoteknik Belgesi

Ehliyet belgesini yeni alan sürücüler aday sürücü olarak 2 (iki) yıl boyunca 75 ceza puanı üzerinden değerlendirilir. 0.20 promilin üzerinden akollü araç kullanma veya 75 ceza puanını doldurmalarından dolayı ehliyet belgeleri iptal edilir. Ehliyet belgesi iptal edilen stajyer sürücülerin ehliyet belgelerini geri alabilmeleri için Psikoteknik Belgesi alarak Sürücü Kurslarına müracaat etmeleri gerekir.

 • Alkollü Araç Kullanma 20 Puan
 • Kırmızı Işık İhlali 20 Puan
 • Takip Mesafesine Uymama 20 Puan
 • Trafik Levhalarını İhlal Etme 20 Puan
 • Dönüş Kurallarına Uymama 20 Puan
 • Plakasız Araç Kullanma 20 Puan
 • Motosiklet Sürücüleri için Kasksız Kullanma 15 Puan
 • Emniyet Kemerini Kullanmama 15 Puan
 • Hız Sınırı Yasal %30 Sınırı Aşma 15 Puan
 • Hız Sınırı %10 – %30 Aralığın Aşma 10 Puan
 • Muayenesi Olmayan Araç Kullanma 10 Puan
 • Ehliyet Belgesisiz Araç Kullanma 5 Puan

Ehliyet Kaptıranlar, Ehliyetini Geri Almak için Nereden Psikoteknik Belgesi Alabilir?

Alkol, Drift, Stajyer Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi Raporu için ilgili iletişim numaralarımızı arayarak Psikoteknik Randevunuzu oluşturabilirsiniz. Alkol, Drift, Stajyer Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesini, Sağlık Bakanlığına bağlı resmi kurumlardan almanız gerekir. Bunun için Alkol, Drift, Stajyer Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi verecek merkezin bu konuda yeterli olması ve bakanlığa bağlı olduğunu gösterir belgelerinin tam olması gerekir.

Ayrıca toplam işlem süresi 1 saat 20 dakikadır. Onaylatma süresi ile birlikte 2 saatte alınabilen bir belgedir. Psikiyatri onayı sonrası 1-7 iş günü içerisinde e-devletinize belgeniz tanımlanır.

Sağlık Bakanlığı denetimindeki kurumumuz psikoteknik belgesi verme yetkisine sahiptir. Siz değerli adaylarımızı kurumumuza ziyaret etmeye davet ediyoruz.

Alkol, Drift, Stajyer Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi
Alkol, Drift, Stajyer Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi
Alkol, Drift, Stajyer Ehliyet Kaptırma Psikoteknik Belgesi

Pendik Denge Psikoteknik Merkezi sayesinde 1 saatte Psikoteknik Belgesi alabilirsiniz. Güncel fiyatlar ve randevu talepleriniz için lütfen Danışmanlarımızdan bilgi isteyiniz. Psikoteknik Merkezimizden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi yanında SRC Belgesi ihtiyaçlarınız için SRC Kursumuzdan bilgi talep edebilirsiniz. 1 Ayda SRC Belgesi için SRC Kursumuza müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Psikoteknik Belgesi ihtiyaçlarınız için bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

5/5 (1 Review)