2024 Südge Nedir?

Südge Nedir

Südge Nedir, “SÜDGE“, yani Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi, alkol nedeniyle ehliyetine el konulan kişiler için gereken bir eğitimi ifade eder. 2024 yılı için SÜDGE ücreti 10.100,00 TL‘dir. Alkol nedeniyle ehliyetine el konulanlar, ehliyetlerini tekrar almak istediklerinde SÜDGE eğitimini tamamlamak zorundadırlar.

Südge Nedir?

Südge Nedir, “SÜDGE“, Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi’nin kısaltmasıdır. Bu eğitim genellikle alkol veya uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle ehliyetin geçici olarak veya kalıcı olarak elinden alınan sürücülere verilir. Halk arasında bu eğitimle ilgili olarak “Alkolden Alınan Ehliyet İşlemleri”, “Alkolden Kaptırılan Ehliyet”, “Alkol Nedeni İle Sürücü Belgesine El Konulması”, “Uyuşturucu Maddeden Ehliyetin Alınması” gibi konular sıkça konuşulur.

Südge Nedir
Südge Nedir

Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5. Maddesi ve Sağlık Bakanlığı tarafından 14 Eylül 2004 tarihinde yayımlanan yönetmelik kapsamında uygulanmaktadır. Alkol kullanımına bağlı olarak ehliyetin geçici olarak veya kalıcı olarak elinden alınması durumunda, sürücülere ikinci kez alkol tespiti yapıldığında, iki yıl süreyle ehliyetlerinin geri alınabilmesi için bu eğitime katılmaları gerekmektedir.

Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi, Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi Müdürlüğü ve Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi tarafından düzenlenmektedir. Başvuruların şahsen yapılması gerektiği ve posta yoluyla kabul edilmediği unutulmamalıdır. Sürücüler, ehliyetlerinin geri alındığı tarihten itibaren on iki ay içinde Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi merkezlerine başvuruda bulunmak zorundadırlar.

Südge Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi talebini içeren dilekçe
  • Eğer mevcut değilse, Trafik Kolluk Kuvvetleri tarafından düzenlenen ehliyet veya sürücü belgesi tutanağı (Trafik Denetleme Şubelerinden temin edilebilir)
  • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Son altı ay içinde çekilmiş 2 adet fotoğraf

SÜDGE 2024 Eğitim Ücreti: 10.100,00 TL (Ücretler her yıl güncellenmektedir.)

Südge Ücreti Ne Kadar 2024

Südge Ücreti 2024 : 10.100,00 TL‘dir.

Südge Ücreti Nereye Yatırılır?

Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi ücreti, ilgili Sağlık Müdürlüğü Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitim Merkezi’nin belirttiği hesap numarasına yatırılmalıdır.

Südge Eğitim Ücreti Nasıl Yatırılır?

Eğitim ücretini ödemek için SÜDGE (Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi) seçeneğini kullanarak, Adınız – Soyadınız şeklinde işlemi tamamlayabilirsiniz.

EFT yapacaklar için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz:

  • Alıcı Adı: Bağlı bulunduğunuz ilin Sağlık Müdürlüğü veya Kurumlar Döner Sermaye Saymanlığı
  • Hesap Rumuzu: Bağlı bulunduğunuz ilin Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenmelidir.
  • EFT ile yapılan ödemelerde, banka şubelerinden imzalı ve mühürlü dekont almanız gerekmektedir.

Ayrıca, Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi kayıt işlemleri için eğitimi alacağınız Ek Bina veya Sağlık Müdürlüklerince belirlenen merkezlerdeki veznelere de ödemenizi yapabilirsiniz.

Südge Başvuru, Südge Eğitim Süreci Nasıl İşler?

SÜDGE için kayıt yaptıran kişilere, bir Psikiyatri Uzmanı ile randevu tarihi belirlenir. Psikiyatri uzmanının “Eğitime Katılabilir” onayını vermesinin ardından, “Ruh Sağlığı” birimi tarafından belirlenen “Eğitim Grubu, Günü ve Saati” kişiye iletilir.

SÜDGE Eğitimine katılacak kişiler, telefon veya merkeze gelerek eğitimle ilgili bilgileri almalıdır. Eğitimler, haftada bir (1) kez olmak üzere dört (4) hafta boyunca aynı gün ve saatte düzenlenir. Eğitim programları,

SÜDGE Eğitimcilerinin önerileri doğrultusunda uzatılabilir. Geç kalmalar veya devamsızlık durumlarında, uygun görülmesi halinde katılımcılar sonraki gruplarda eğitime devam edebilirler. Başvuru tarihine göre sıralama yapılarak eğitim düzenlenir. Örneğin, size belirlenen gün Salı günü ise, eğitim bir sonraki hafta yine aynı gün ve saat aralığında gerçekleştirilecektir, saatler 09:00 ile 16:00 arasında olacaktır.

Südge Nedir Eğitim
Südge Nedir Eğitim

Südge Eğitim Sürecinde Südge Eğitimine Katılan Kişiler için;

Katılımcılar, psikolojik görüşme, fiziksel muayene ve psikiyatrik testlere tabi tutularak elde edilen sonuçlar kendilerine aktarılır. Eğitim sürecinin başarıyla tamamlanmasının ardından tekrar psikiyatri ile bir görüşme gerçekleştirilir.

Psikiyatri görüşmesi sonrasında, olumlu bir onay alınması durumunda, katılımcının belgesi on (10) gün içinde düzenlenir. Olumlu onayın yanı sıra, gerekli durumlarda tahlil ve tetkikler istenebilir, sağlık kurulu veya AMATEM’e (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi) sevk talep edilebilir.

Südge Eğitimi İzleme ve Değerlendirme Süreci Nasıl İşler?

Bir (1) aylık, yani toplam dört (4) haftalık eğitim programını başarıyla tamamlayan sürücüler, uygulanan yazılı ve kanaat notlarına göre değerlendirilir. Başarılı kabul edilen sürücüler, ilk üç (3) ay içinde Psikiyatri ile görüşmek üzere randevu alırlar. İzleme – Değerlendirme görüşmesi yapılmayan kişilerin eğitimi tamamlanmış kabul edilmez. Görüşme sonucunda “Başarılı” kabul edilen sürücüler, “Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitim Belgesi” almaya hak kazanır. Başarısız olan sürücüler ise sonraki gruplarda tekrar eğitim almaları gerekmektedir.

Südge Çalışan Kişiler İçin Nasıl Uygulanır?

Sağlık Bakanlığı Müdürlükleri, bu eğitimleri haftanın beş (5) günü mesai saatleri içerisinde sunmaktadır. Mesai saatleri dışında eğitim hizmeti verilmemektedir.

Südge Eğitimini En Yakın Ne Zaman Alabilirim?

Südge Nedir, Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi, toplamda bir (1) ay süresince düzenlenir ve her hafta belirli gün ve saatlerde gerçekleştirilir. Bu nedenle, bir (1) ay içinde düzenlenen her hafta eğitimlere katılmanız gerekmektedir.

Südge Başvurusu

İkametgahınızın olduğu İl Sağlık Müdürlüğüne Başvuruda bulunabilirsiniz.

Südge Eğitiminden Başarısız Oldum Ne Yapmalıyım?

Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitiminden başarısız olduğunuz durumda, tekrar eğitimlere katılmanız gerekmektedir. Bu durumda ek bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Südge Eğitimini Nereden Alabilirim?

Südge Nedir, Bulunduğunuz ilde, Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimleri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir. İl Sağlık Müdürlüklerini arayarak bu eğitimlerle ilgili bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, Türkiye genelindeki Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi ve Başvuru Merkezlerini içeren listemizi inceleyerek ilinizdeki merkezin adresini öğrenebilirsiniz.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Bilgileri; (Bilgiler değişiklik gösterebilir, gitmeden önce mutlaka arayıp teyit ediniz.)

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

Südge Nedir, Psikoteknik Belgesi fiyatları her yıl değişmektedir. 2024 Psikoteknik Belgesi fiyatı için lütfen danışmanlarımız ile +90 216 493 6 493 numaramızdan bilgi talep ediniz.

Sağlık Bakanlığı denetimindeki kurumumuz psikoteknik belgesi verme yetkisine sahiptir. Siz değerli adaylarımızı kurumumuza ziyaret etmeye davet ediyoruz.

1 Saatte Psikoteknik Belgesi Alabilirsiniz.
Südge Nedir, 1 Saatte Psikoteknik Belgesi Alın

Südge Nedir, Pendik Denge Psikoteknik Merkezi sayesinde 1 saatte Psikoteknik Belgesi alabilirsiniz. Güncel fiyatlar ve randevu talepleriniz için lütfen Danışmanlarımızdan bilgi isteyiniz. Psikoteknik Merkezimizden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi yanında SRC Belgesi ihtiyaçlarınız için SRC Kursumuzdan bilgi talep edebilirsiniz. 1 Ayda SRC Belgesi için SRC Kursumuza müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Psikoteknik Belgesi ihtiyaçlarınız için bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

5/5 (1 Review)