Südge Nedir? 2023

Südge Nedir 2023

Südge nedir, Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi olarak bilinmektedir. Südge Ücreti 2023 yılı için 6.375,00 TL‘dir. Alkol nedeni ile ehliyetine el konulanlar için tekrar ehliyet alımlarında SÜDGE eğitimi istenilmektedir.

Südge Nedir?

SÜDGE, Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi‘nin kısaltmasıdır. Genellikle Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi Nedir sorusuna verilen cevaplar arasında, Alkolden Alınan Ehliyet İşlemleri, Alkolden Kaptırılan Ehliyet, Alkol Nedeni İle Sürücü Belgesine El Konulması, Uyuşturucu Maddeden Ehliyetin Alınması gibi konular halk arasında bilinir.

Südge Nedir
Südge Nedir

Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5. Maddesi ve Sağlık Bakanlığı tarafından 14 Eylül 2004 tarihinde yayımlanan yönetmelik kapsamında uygulanmaktadır.

Alkollü araç kullanımının ikinci (2.) kez tespit edilmesi durumunda, iki (2) yıl süreyle el konulan ehliyet veya sürücü belgelerinin geçici olarak geri alınması için katılınması zorunlu bir eğitimi içerir.

Bu eğitimler, Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi Müdürlüğü ve Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Başvuruların posta yoluyla kabul edilmediği ve bireyin şahsen başvuru yapması gerektiği unutulmamalıdır.

Sürücülerin, ehliyet veya sürücü belgelerinin geri alındığı tarihe dayanarak, alınan tarihten itibaren on iki (12) ay içinde Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi merkezlerine başvuruda bulunmaları zorunludur.

Südge Gerekli Evraklar Nelerdir?

  1. Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi isteğini belirten dilekçe
  2. Trafik Kolluk Kuvvetleri tarafından düzenlenen ehliyet veya sürücü belgesi tutanağı (mevcut değilse Trafik Denetleme Şubelerinden temin edilebilir)
  3. Kimlik aslı ve fotokopisi
  4. 2 adet fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş)
  5. SÜDGE 2023 Eğitim Ücreti 6.375,00 TL (Her yıl ücretler güncellenmektedir.)

Südge Ücreti Ne Kadar 2023

Südge Ücreti 2023 : 6.375,00 TL‘dir.

Südge Ücreti Nereye Yatırılır?

Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi ücreti, bağlı bulunduğunuz ilin veya eğitimi alacağınız Sağlık Müdürlüğü Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitim Merkezi‘nin belirttiği hesap numarasına yatırılmalıdır.

Südge Eğitim Ücreti Nasıl Yatırılır?

Eğitim ücretini ödemek için SÜDGE (Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi) seçeneğini kullanarak, Adınız – Soyadınız şeklinde işlemi tamamlayabilirsiniz. EFT yapacaklar için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz:

  • Alıcı Adı: Bağlı bulunduğunuz ilin Sağlık Müdürlüğü veya Kurumlar Döner Sermaye Saymanlığı
  • Hesap Rumuzu: Bağlı bulunduğunuz ilin Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenmelidir.

EFT ile yapılan ödemelerde, banka şubelerinden imzalı ve mühürlü dekont almanız gerekmektedir.

Ayrıca, Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi kayıt işlemleri için eğitimi alacağınız Ek Bina veya Sağlık Müdürlüklerince belirlenen merkezlerdeki veznelere de ödemenizi yapabilirsiniz.

Südge Başvuru, Südge Eğitim Süreci Nasıl İşler?

Südge için kayıt yaptıran kişilere, bir Psikiyatri Uzmanı ile randevu tarihi belirlenir. Psikiyatri uzmanının “Eğitime Katılabilir” onayını vermesinin ardından, “Ruh Sağlığı” birimi tarafından belirlenen “Eğitim Grubu, Günü ve Saati” kişiye iletilir.

Südge Eğitimine katılacak kişiler, telefon veya merkeze gelerek eğitimle ilgili bilgileri almalıdır. Eğitimler, haftada bir (1) kez olmak üzere dört (4) hafta boyunca aynı gün ve saatte düzenlenir. Eğitim programları, Südge Eğitimcilerinin önerileri doğrultusunda uzatılabilir. Geç kalmalar veya devamsızlık durumlarında, uygun görülmesi halinde katılımcılar sonraki gruplarda eğitime devam edebilirler. Başvuru tarihine göre sıralama yapılarak eğitim düzenlenir.

Örneğin, size belirlenen gün Salı günü ise, eğitim bir sonraki hafta yine aynı gün ve saat aralığında gerçekleştirilecektir, saatler 09:00 ile 16:00 arasında olacaktır.

Südge Nedir Eğitim
Südge Nedir Eğitim

Südge Eğitim Sürecinde Südge Eğitimine Katılan Kişiler için;

Katılımcılar, psikolojik görüşme, fiziksel muayene ve psikiyatrik testlere tabi tutularak elde edilen sonuçlar kendilerine aktarılır. Eğitim sürecinin başarıyla tamamlanmasının ardından tekrar psikiyatri ile bir görüşme gerçekleştirilir.

Psikiyatri görüşmesi sonrasında, olumlu bir onay alınması durumunda, katılımcının belgesi on (10) gün içinde düzenlenir. Olumlu onayın yanı sıra, gerekli durumlarda tahlil ve tetkikler istenebilir, sağlık kurulu veya AMATEM’e (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi) sevk talep edilebilir.

Südge Eğitimi İzleme ve Değerlendirme Süreci Nasıl İşler?

Bir (1) aylık, yani toplam dört (4) haftalık eğitim programını başarıyla tamamlayan sürücüler, uygulanan yazılı ve kanaat notlarına göre değerlendirilir.

Başarılı kabul edilen sürücüler, ilk üç (3) ay içinde Psikiyatri ile görüşmek üzere randevu alırlar. İzleme – Değerlendirme görüşmesi yapılmayan kişilerin eğitimi tamamlanmış kabul edilmez.

Görüşme sonucunda “Başarılı” kabul edilen sürücüler, “Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitim Belgesi” almaya hak kazanır. Başarısız olan sürücüler ise sonraki gruplarda tekrar eğitim almaları gerekmektedir.

Südge Çalışan Kişiler İçin Nasıl Uygulanır?

Sağlık Bakanlığı Müdürlükleri, bu eğitimleri haftanın beş (5) günü mesai saatleri içerisinde sunmaktadır. Mesai saatleri dışında eğitim hizmeti verilmemektedir.

Südge Eğitimini En Yakın Ne Zaman Alabilirim?

Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi, toplamda bir (1) ay süresince düzenlenir ve her hafta belirli gün ve saatlerde gerçekleştirilir. Bu nedenle, bir (1) ay içinde düzenlenen her hafta eğitimlere katılmanız gerekmektedir.

Südge Başvurusu

İkametgahınızın olduğu İl Sağlık Müdürlüğüne Başvuruda bulunabilirsiniz.

Südge Eğitiminden Başarısız Oldum Ne Yapmalıyım?

Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitiminden başarısız olduğunuz durumda, tekrar eğitimlere katılmanız gerekmektedir. Bu durumda ek bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Südge Eğitimini Nereden Alabilirim?

Bulunduğunuz ilde, Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimleri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir. İl Sağlık Müdürlüklerini arayarak bu eğitimlerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, Türkiye genelindeki Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi ve Başvuru Merkezlerini içeren listemizi inceleyerek ilinizdeki merkezin adresini öğrenebilirsiniz.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Bilgileri; (Bilgiler değişiklik gösterebilir, gitmeden önce mutlaka arayıp teyit ediniz.)

Südge Nedir?
Südge Nedir?

Bu yazımızda sürekli merak edilen konulardan bir tanesi olan Südge Nedir, sorusunu cevapladık. Südge nedir, genellikle ehliyetine el konulan ve geri almak isteyen vatandaşlarımız tüm Türkiye genelinde araştırmaları ile birlikte tarafımıza da çok sorular gelmektedir. Südge nedir, kelime anlamı itibari ile Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimidir. Ehliyet belgesine alkol nedeni ile birden fazla el konulan kişilerin tekrar ehliyet alımlarında bu eğitim zorunlu kılınmıştır. Südge eğitimleri ikamet ettiğiniz ilin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir.

Südge nedir yazımızı detaylıca okuyarak sadece Südge Nedir sorusundan ziyade Südge ile ilgili Südge Başvurusu, Südge Ücreti gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Südge Affı veya Ehliyet Affı gibi durumları ise internet üzerinde takip edebilirsiniz. Konu ile ilgili gelişmeler olduğunda sitemiz içerisinde mutlaka yayınlayacağız.

Psikoteknik fiyatları her yıl değişiklik göstermektedir. Merkezimizden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

1 Ayda SRC Belgesi için SRC Kursumuza müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Psikoteknik Belgesi ihtiyaçlarınız için bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

5/5 (1 Review)