Psikoteknik Belgesi Kimlere Zorunludur? 2023

Psikoteknik Belgesi Kimlere Zorunludur 2023

Psikoteknik Belgesi Kimlere Zorunludur, Psikoteknik belgesi alan sürücüler araç kullanma yeterliliği olan kişilerdir. Bu belge sayesinde , araç kullanan kişiler için fiziksel ve psikolojik olarak uygunluğunu kanıtlar niteliğindedir.

Psikoteknik Belgesi Kimlere Zorunludur?

Bu kişilerin trafikte güvenli ve bilinçli olduğunu göstermektedir. Bu belgeyi almak için gerekli psikoteknik merkezlerinde muayene olmalı ve muayenelerini  olumlu şekilde tamamlamaları gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesi Kimlere Zorunludur
Psikoteknik Belgesi Kimlere Zorunludur

Türkiye’de bütün ticari araç kullanan kişiler için psikoteknik belgesi zorunludur. Ülkemizde ağırlıklı olarak kullanılan taksi, otobüs, minibüs, metrobüs şoförlerinin psikoteknik belgesi alması zorunludur.

2018 tarihinde yapılan İstanbul Taksi Esnaf Odası’nın veri araştırmasına göre Türkiye’de toplam 75.000 (yetmiş beş bin) civarında taksi bulunmaktadır. Bunların 17.942 (on yedi bin dokuz yüz kırk iki) İstanbul’da, 7.701 (yedi bin yedi yüz bir) kişisi Ankara’da ve 2.823 (iki bin sekiz yüz yirmi üç) ise İzmir’de bulunmaktadır. Günümüzde ise bu sayı oldukça artmış olup bütün taksi şoförlerin psikoteknik belgesi alması zorunludur.

Taksi şoförlerinin yanında minibüs şoförlerinin de hepsinin psikoteknik belgesi alması zorunludur. Eğer trafik polisi tarafından kontrol edildiğinde psikoteknik belgesinin olmadığı veya geçerlilik süresinin geçtiği saptanırsa şoför hakkında cezai işlem uygulanmaktadır.

İBB’de çalışan şoförlerin de aynı zamanda psikoteknik belgesi alması zorunludur. Örnek verecek olursak otobüs ve metrobüsler verilebilmektedir. Ayrıca ticari taksi, otobüs, dolmuş, minibüs gibi araçların kullanılabilmesi için e-tuhim üzerinden şoför kartı alınması gerekmektedir. Şoför kartı alınabilmesi içinde ayrıca psikoteknik belgesi zorunludur.

Ülkemizde aynı zamanda marmaray ve metroyu kullanan şoförler yani vatmanların da psikoteknik belgesi alması gerekmektedir. Bu zorunluluk marmaray ve metroyu kullanan bütün yayalar için güven vermektedir. Aynı zamanda ülkemizde sayısı oldukça az olan tramvayı kullanan sürücüler de psikoteknik belgesi alması zorunlu hale getirilmiştir.

Psikoteknik Belgesi Kimlere Zorunludur, Günümüzde bazı dağıtım ve market kuryeleri oldukça artmıştır. Peki bu sürücüler ne kadar güvenli araç kullanmaktadır ? Bunun cevabı; Dağıtım ve market için çalışan motor kuryeler ve dağıtım araçlarının hepsi psikoteknik merkezlerinden psikoteknik belgesi alması zorunlu olması sürücülerin güvenli bir şekilde araç kullanmalarını denetlemektedir.

Türkiye’de 150.000 (yüz elli bin) den fazla cafe, restoran ve fast food zinciri bulunmaktadır. Gün geçtikçe bu sayı oldukça artmaktadır. Bu yerlerin ve bazı özel yerlerin mesela bunlara örnek olarak alışveriş merkezlerinin birçoğunun vale hizmeti bulunmaktadır.

Vale hizmeti veren bütün sürücülerde aynı zamanda psikoteknik belgesi alması zorunlu hale getirilmiştir. Vale hizmetinden yararlanan insanlar güvenli bir şekilde araçları teslim etmeli ve teslim almalıdır. Bunların yanında psikoteknik belgesinin zorunlu tutulduğu sürücüler içinde ağır vasıta kullanan kişilerde vardır.

Ülkemizde ağır vasıta kullanan kişi sayısı oldukça fazladır ve hepsinin 5 (beş) yıl geçerlilik süresi geçmeden psikoteknik belgesi alması gerekmektedir. Almadığı takdirde şahıs için ve firmada çalışıyor ise aynı zamanda firmaya cezai işlem uygulanmaktadır. Bunların yanında bazı kurumsal işte çalışan kişiler için de psikoteknik belgesi zorunlu hale getirilmiştir.

Bütün Psikoteknik belgelerinin geçerlilik süresi 5 (beş) yıldır. Geçerlilik süresi geçen, psikoteknik belgesi almayan kişiler veya firmalar için cezai işlem uygulanmaktadır.

1 Saatte Psikoteknik Raporu
Psikoteknik Belgesi Kimlere Zorunludur

Psikoteknik fiyatları her yıl değişiklik göstermektedir. Merkezimizden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

1 Ayda SRC Belgesi için SRC Kursumuza müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Psikoteknik Belgesi ihtiyaçlarınız için bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

5/5 (1 Review)