Alkolden Ehliyet Kaptırdım Psikoteknik Nasıl Alırım? 2023

Alkolden Ehliyet Kaptırdım Psikoteknik Nasıl Alırım 2023

Alkolden Ehliyet Kaptırdım Psikoteknik Nasıl Alırım, bildiğiniz üzere trafik de seyir halindeyken uymamız gereken kanunlar ve trafik kuralları vardır. Sürücüler olarak bu kanun ve kurallara uymak ve yerine getirmek zorundayız.

Alkolden Ehliyet Kaptırdım Psikoteknik Nasıl Alırım?

Sürücüler kurallara uymuyor veya yapmıyor ise bu durumun sonunda cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu kanun ve kuralların biri ve en önemlisi olarak alkollü bir şekilde araç kullanmamaktır.

Alkolden Ehliyet Kaptırdım Psikoteknik Nasıl Alırım
Alkolden Ehliyet Kaptırdım Psikoteknik Nasıl Alırım

Alkolden Ehliyet Kaptırdım Psikoteknik Nasıl Alırım?, Alkollü araç kullanmanın bir sınırı vardır. Bu sınır kanunlara göre hususi araçlar için 0.50 promil diğer araçlar için 0.20 promildir. Bu promili geçen sürücülerin arabası bağlanmakla birlikte cezai işlem ile karşı karşıya gelmektedir.

2023 yılıyla birlikte alkollü araç kullanmanın cezası belirlenmiştir. Birinci kez alkolden ceza yerseniz 4.064,00 TL ceza tutarı olarak önünüze gelecektir. Bununla kalmayıp 6 ay süre olarak ehliyetinize el konulacaktır.

Eğer stajyer ehliyetiniz var ise ve alkolden ehliyetinizi kaptırırsanız aynı cezalar ile karşılaşırsınız aynı zamanda 6 ay ehliyetinize el konulduktan sonra tekrardan ehliyet sınavlarına girmeniz ve psikoteknik merkezine gidip psikoteknik belgesi almanız gerekmektedir. İlerleyen zaman içerisinde 2. kez alkolden ceza alacak olursanız bu sefer ceza miktarı olarak daha fazla ceza ile karşılaşacaksınız.

2023 yılında belirlenen 2. kez alkolden ceza belirleme tutarı ise 5.096,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu ceza tutarlarının ödemesi olarak 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %15 indirim uygulanacaktır. Bütün sürücüler olarak aynı kanun olan bu cezaları ödemediğiniz takdirse hapse girmezsiniz fakat bu ceza miktarını icra ile sonuçlanabilir.

Alkolden ilk kez ehliyetinizi kaptırırsanız bütün sürücüler psikoteknik merkezlerinden psikoteknik belgesi alması gerekmektedir. Bu belgeyi almak için sürücülere verilen 6 ay ehliyet el koyma cezasının bitmesi gerekmektedir.

Aynı zaman da alkol sebebiyle kaptırılan ehliyet sonucunda gideceğiniz psikoteknik merkezinde, alacağınız psikoteknik belgesi fiyatı 1.500,00 TL olarak belirlenmiştir. 

Bütün sürücüler için aynı kanun ve kurallar geçerlidir. 2.kez alkolden ceza yediğiniz takdirde bütün ceza durumları artacaktır. Ceza miktarı 4.064,00 TL yerine 5.096,00 TL olacaktır ve ehliyetiniz 6 ay yerine 2 sene el konulma durumu ile karşılaşacaksınız. 

Bu durumlarla karşılaşmamak için alkollü bir şekilde araç kullanmayınız. Sadece ceza yaptırımları ile karşılaşmanın yanı sıra yayalara zarar verebilir veya büyük kazalar ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Alkollü bir şekilde araç kullanmak size hem maddi zarar vermekte birlikte kendinizin ve çevrenizin sağlığı hiçe sayıp sağlıklarını tehlike altına almış olursunuz. 

Alkollü bir araç kullanırsanız sürücülük yeteneğinizin olumsuz etkilendiğini bilimsel olarak ispatlanmış kanıtlanmıştır. Daha az miktarda yani küçük dozlardan kullanılan alkolün sürücülerde sabırsız olduğu reflekslerin yavaşlamaya başladığı görülür.

Alkol kullanımı fazla ise sürücülerde görülen durum daha farklıdır. Bu durum sürücülere gözde kararmalar, uyku halinin gelmesi , dikkat bozukluğu  ve yavaş yavaş uyuşukluk halinin geldiği görülmüş ve ispatlanmıştır. Hızlanma konusunda, hızın verdiği korku durumu yavaş yavaş ortadan kalkarak büyük kazalara yol açabilir. Bununla birlikte sürücülerin mesafe tahminleri sıfırın altına düşmektedir.

1 Saatte Psikoteknik Raporu
Alkolden Ehliyet Kaptırdım Psikoteknik Nasıl Alırım?

Psikoteknik fiyatları her yıl değişiklik göstermektedir. Merkezimizden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

1 Ayda SRC Belgesi için SRC Kursumuza müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Psikoteknik Belgesi ihtiyaçlarınız için bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

5/5 (1 Review)