Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır? 2023

Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır 2023

Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır, sorusu özellikle Psikoteknik Nedir, Nasıl Alınır gibi soruların yanı sıra talepte bulunan danışanlarımız tarafından sorulmaktadır. Psikoteknik Belgesi ticari amaç ile taşımacılık yapacak sürücülere zorunlu olduğu gibi bazı ehliyet el konulmalarında, ehliyet geri alımı ve ehliyet iadesi için gereklide oluyor. Son zamanlarda Vatman, Valelik, Motokurye ve Futbol Hakemlerinde de Psikoteknik Değerlendirme Raporu istenilmeye başlanmıştır.

Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır?

Psikoteknik Raporu, sürücülerin trafik toplumu içerisinde bilinçli araç kullanmalarını hedefleyen ve psikomotor yeteneklerini objektif bir şekilde değerlendiren bir test sistemidir. Psikoteknik testleri; dikkat, odaklılık, muhakeme, algı, refleks, hız ve mesafe algısı, çarpışma tahmini, görsel dikkatlilik gibi norm değerlerine sahip psikolojik açıdan sürücü davranışlarını inceleyen testlerden oluşmaktadır.

Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır
Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır

Psikoteknik Belgesi alımı için Psikoteknik cihazında uygulanan testler 1 saat 20 dakika şeklindedir. Bu test sürecini Psikoteknik Merkezi içerisinde sorumlu Psikolog gözetiminde tamamlamanız istenir. Psikoteknik Belgesi ticari olarak taşımacılık yapan sürücülerin yanı sıra meslek gereği ve bazı ehliyet iadelerinde de istenilmektedir. (Aslında talebimiz ve trafik kazalarının da büyük oranda azalacağını düşündüğümüz tüm ehliyet belgesine sahip kişilerin psikomotor değerlendirmelerinde 2 (iki) yılda bir geçmeleri yönünde olacaktır. Ama şuan da yasal mevzuat şartları ticari amaç ile taşımacılık yapan sürücüler, ehliyet iadeleri ve bazı meslek gruplarında 5 (beş) yılda bir yenileme şeklinde Psikoteknik Belgesi talep edilmektedir.)

Psikoteknik Belgesi Kimlere Zorunludur?

Ticari araç kullanacaklar için Psikoteknik Raporu zorunludur; Ticari olarak taşımacılık faaliyetlerini yerine getirecek sürücülerden SRC Belgesi yanında her 5 (beş) yılda bir yenilenen Psikoteknik Belgesi zorunludur. Ticari amaç ile taşımacılık yapacak;

 • ticari taksi şoförü için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • dolmuş şoförü için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • şoför kartı için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • uzun yol otobüs şoförü için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • şehirlerarası otobüs şoförü için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • metro vatman için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • myk belgesi alacak valeler için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • kuryelik yapan motokuryeler için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • okul servisi şoförü için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • personel servisi şoförü için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • öğrenci servisi şoförü için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • servis şoförü için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • İETT şoförü için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • makam şoförü için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • turist taşıyan vip araç şoförü için Psikoteknik Belgesi zorunludur
 • futbol hakemleri için TFF tarafından Psikoteknik Belgesi istenilmektedir

Yukarı meslek grupları için Psikoteknik Raporu zorunlu Futbol Hakemleri için TFF isteğidir.

Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır Hakem
Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır Hakem

Stajyer sürücüler (aday sürücüler) için Psikoteknik Raporu zorunludur; trafik toplumu içerisinde meydana gelecek herhangi bir trafik kuralı ihlali nedeni ile sürücü belgesi iptal edilen stajyer sürücüler, sürüş yeteneklerini psikolojik açıdan değerlendirmek ve ehliyet belgelerini geri alabilmek için Psikoteknik Belgesi zorunludur.

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücüler için Psikoteknik Raporu zorunludur; kırmızı ışık ihlali nedeni ile aynı yıl içerisinde 2 veya daha fazla ehliyet belgesi alınmış olanlar geri alım sürecinden sonra sürüş yeteneklerinin değerlendirilebilmesi için Psikoteknik Belgesi zorunludur.

Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır Drift
Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır Drift

Drift ve spin yapan sürücüler için Psikoteknik Raporu zorunludur; sürücüler trafik içerisinde trafik kurallarını drift, spin gibi trafiğin akışını bozarak tehlikeli hareketlerde bulunarak trafik ihlali eylemlerinde bulunmaları halinde 2 ay, 1 yıl, 2 yıl veya 5 yıl süre ile ehliyet belgelerine el konulur. El konulan sürücüler ehliyet belgelerini geri almaları için Psikoteknik Belgesi almaları zorunludur.

Alkollü araç kullanan sürücüler için Psikoteknik Raporu zorunludur; sürücülerin alkollü araç kullanımının tespit edilmesi halinde ehliyet belgelerine el konulur. Ehliyet belgesine el konulan sürücünün ehliyet belgesini geri almak istediğinde zorunlu Psikoteknik Belgesi şartını yerine getirerek, Psikoteknik Belgesini alması zorunludur.

Hız sınırını aşan sürücüler için Psikoteknik Raporu zorunludur; sürücüler trafik içerisinde trafik kurallarını hız sınırı aşımı gibi trafiğin akışını bozarak tehlikeli hareketlerde bulunarak trafik ihlali eylemlerinde bulunmaları halinde 2 ay, 1 yıl, 2 yıl veya 5 yıl süre ile ehliyet belgelerine el konulur. El konulan sürücüler ehliyet belgelerini geri almaları için Psikoteknik Belgesi almaları zorunludur.

100 ceza puanını dolduran sürücüler için Psikoteknik Raporu zorunludur; sürücülerin 1 yıl içerisinde ikinci kez 100 ceza puanını doldurmaları durumunda 4 ay süre ile ehliyet belgelerine el konulur. Ehliyet belgesine el konulan sürücünün ehliyet belgesini geri almak istediğinde zorunlu Psikoteknik Belgesi şartını yerine getirerek, Psikoteknik Belgesini alması zorunludur.

Psikoteknik Raporu alabilmek için Psikoteknik testine girmeniz gerekmektedir. Sağlık Bakanlığına bağlı Psikoteknik Merkezlerini arayarak Psikoteknik Randevusu oluşturmanız gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesi 1 saatte alınabilen bir belgedir. Psikoteknik Belgesinin geçerliliği 5 (beş) yıldır.

Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır?
Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır?

Bu yazımızda Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır? sorusunu cevapladık. Temel mantığı ticari araç kullanan sürücüleri ilgilendiren Psikoteknik Belgesi mesleki anlamda son derece önemli bir belgedir. Bunun yanı sıra çıkış amacı trafik kazalarını en aza indirmektir. Psikoteknik Raporunu Kimler Almak Zorundadır? şeklinde merak ettiğiniz diğer sorular için danışanlarımızı arayarak destek alabilirsiniz.

Psikoteknik fiyatları her yıl değişiklik göstermektedir. Merkezimizden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

1 Ayda SRC Belgesi için SRC Kursumuza müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Psikoteknik Belgesi ihtiyaçlarınız için bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

5/5 (1 Review)