Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır? 2023

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır 2023

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır, Psikoteknik Belgesi Sağlık Bakanlığı‘na bağlı Psikoteknik Merkezinden Psikolog eşliğinde Psikoteknik Cihazına girerek 1 saat 20 dakikalık Psikoteknik Testi sonrası alınan Psikoteknik Raporunun ilgili hastanenin Psikiyatri bölümüne onaylatılarak alınır ve e-devlet sistemine aktarılır.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesi alım işlemi 1-2 saat içerisinde yani ortalama 1 günde alınabilen bir belgedir. Geçerliliği ise 5 (beş) yıl sürmektedir. Psikoteknik 12 testten oluşmakta ve 3 yetersizden fazla yetersiz yapmanız halinde Psikiyatri onayına sunulmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır
Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır

Psikoteknik Testleri 7/24 görüntü ve ses kaydı yapılan Psikoteknik Test odasında yapılmaktadır. Bu kayıtlar ise Kişisel Verileri Koruma Kanunu‘na uygun şekilde Sağlık Bakanlığı‘na teslim edilmekte ve denetimlerde görüntü, ses, e-arşiv ve genel raporlamalar sunulmaktadır.

Ayrıca Psikoteknik Cihazı bazı zaman aralıklarında sizlerin fotoğrafını çekerek rapora ekler. Unutmayınız ki! Psikoteknik Cihazına gelmeden, Psikoteknik Testine girmeden veya bir başkasının yerine teste girme işlemleri yasal değil ve yasal işlemler uygulanır. Sizlere bu şekilde hiçbir Psikoteknik Merkezi talep etmez. Veyahut hiç bir Psikoteknik Merkezinden bu şekilde talepte bulunmayınız. Bu şekilde bir durumun meydana gelmesinde hem belgeyi alacak kişi hakkında hem de ilgili Psikoteknik Merkezi hakkında yasal işlem uygulanacaktır. Bu tarz durumları Sağlık Bakanlığı‘na ihbar etmek ise vatandaşlık görevidir.

Psikoteknik Raporunuzun, Psikolog tarafından e-imza ile imzalanmasından sonra ilgili hastanelerin Psikiyatri bölümüne gidilerek sorumlu Psikiyatri’ye rapor sunulur. Psikiyatri raporu onaylamadan önce verilen sonuca göre durumlarınızı gözlemler, Psikiyatri sizlere bir kaç soru yöneltebilir veya anket yaparak kişilik analizini çıkararak onay vermektedir.

Psikoteknik Nasıl Alınır? İşte adımları

  1. Adım; Sağlık Bakanlığı‘na bağlı Özel Psiko-teknik Değerlendirme Merkezine Psikoteknik Randevusu oluşturmanız gerekir.
  2. Adım; Psikoteknik Randevu saatine yarım saat kala Psikoteknik Merkezinde hazır bulunmanız gerekir.
  3. Adım; Psikoteknik Merkezinde Psikolog eşliğinde taahhütname sözleşmesini doldurmanız gerekir. Ehliyet ve kimlik fotokopilerinizi alan ilgili personel sizleri sorumlu Psikoloğa yönlendirerek teste sizleri hazırlar.
  4. Adım; Psikoteknik testi öncesi Psikolog sizlere ön bilgilendirmeyi yapar. Bilgilerinizi Psikoteknik Cihazına girerek test başlama sürecinizi belirler.
  5. Adım; Psikoteknik testiniz başladıktan sonra 12 adet test 1 saat 20 dakika sürecektir. Her bir test sonrası diğer teste geçerken sizlere sesli ve görüntülü anlatım yapılacak ayrıca ilgili Psikolog sizleri sıradaki test hakkında kısaca bilgilendirecektir. (Hiç bir psikolog sizlerin testine müdahale edemez, lütfen talep etmeyin)
  6. Adım; test sonrası raporunuzun çıktısını alan Psikolog raporunuzu inceleyecek ve test durumunuzu size bildirecektir. Raporunuzu dijital e-imza ile imzalayacaktır.
  7. Adım; İmzalanan Psikoteknik raporunuzu ilgili hastanelerin psikiyatri bölümüne giderek psikiyatri onayı almanız gerekecektir.
  8. Adım; Psikiyatrinin raporunuzu onaylaması ile birlikte e-devlet sistemi üzerine raporunuz tanımlanır.
  9. Adım; Onaylanan raporunuza e-devlet üzerinden erişebilir, dilerseniz “Belge Oluştur” diyerek barkodlu çıktısını alabilirsiniz.

Hayırlı olsun. Aldığınız Psikoteknik belgesinin 5 (beş) yıl geçerliliği olduğunu unutmayınız. Psikoteknik belgesinin süresi bitimine 1 hafta kala Psikoteknik Belgesi yenileme işlemlerini yapmanız gerekir. Psikoteknik yenileme işlemi de Psikoteknik Belgesini ilk alırken yaptığınız ve yukarıda yazdığımız tüm adımları tekrar uygulamanız gerekir.

Psikoteknik Nasıl Alınır?
Psikoteknik Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır, sorusunun cevabını bu yazımızda detaylıca anlattık. Sizlerde Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır şeklinde merak ediyor ve aradığınız cevabı bu yazımızda bulamıyorsanız Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır sorularınızı ve diğer merak ettiğiniz tüm soruları danışanlarımıza +90 549 49 3 42 42 veya +90 549 49 3 42 43 numaralı telefonlardan arayarak sorabilirsiniz.

Psikoteknik fiyatları her yıl değişiklik göstermektedir. Merkezimizden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

1 Ayda SRC Belgesi için SRC Kursumuza müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Psikoteknik Belgesi ihtiyaçlarınız için bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

5/5 (1 Review)