Psikoteknik Ücreti Nedir? 2023

Psikoteknik Ücreti Nedir 2023

Psikoteknik Ücreti 2023 yılı için 750,00 TL‘dir. Psikoteknik Değerlendirme Merkezlerinde alınmak istenen ücret en çok merak edilen konular arasındadır. Bu sorunun ve psikoteknik değerlendirme ile ilgili olan bütün sorular ile ilgilenen kurum Sağlık Bakanlığı’dır.

Türkiye genelinde, günümüzde her geçen gün sayısı artarak devam eden psikoteknik değerlendirme merkezlerinin fiyat standart ortalaması her yılın aralık ayında sağlık bakanlığına bağlı çalışan İl/İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından oluşturulan bir heyetle birlikte karar vermektedir.

Psikoteknik Ücreti

Bahsi geçen heyet her yılın sonuna yakın aralık ayında dönemin enflasyon oranları ve asgari ücretin oranı gibi faktörleri göz önüne alarak bir taban fiyat belirlemektedir. Belirlenen taban fiyata ek olarak sözü geçirilen heyet bir de tavan fiyat belirlemektedir.

Psikoteknik Ücreti Nedir
Psikoteknik Ücreti Nedir

Yılda bir veya iki kez yapılan denetimler esnasında, gelen adaylardan taban rakamın altında veya tavan rakamın üstünde fiyat alındığı fark edilirse, bahsi geçen kurumlar belli cezalara maruz kalmak zorundadırlar.

Ticari araç kullanacaklar Psikoteknik Ücreti, 2023 yılına dönecek olursak, alınması gereken tutarın taban fiyatı ticari amaçla psikoteknik belgesini alan sürücülerde 750 TL olarak belirlenirken tavan fiyat 1250 TL olarak belirlenmiştir.

Ehliyet kaptırmaları için Psikoteknik Ücreti, Alkol veya farklı bir sebepten ötürü ehliyetini kaybettiği için alması gereken psikoteknik belgesinin taban rakamı 1500 TL, tavan rakamı ise 2000 TL olarak belirlenmiştir.

Bu maddelere ek olarak, son yıllarda ülkemizde uygulanmaya başlanan stajyer ehliyet sisteminde stajyer sürücülerin 2 yıl boyunca ceza puanlarını doldurmaları, alkolden yakalanmaları, drift gibi olumsuz sürücü davranışı esnasında yakalandıkları takdirde, sürücülerimizin ehliyetleri iptal edilerek ilk önce psikoteknik değerlendirme belgesini almaları, daha sonra ise ehliyetleri için baştan başvuru yapıp, yeniden ehliyet almaları mecburi hale getirilmiştir.

Uzman görüşlerini göz önüne alacak olursak; son çıkan yasaya göre düzenlenen bu uygulamaların ve psikoteknik değerlendirme belgesinin caydırıcılığı artırarak ve farkındalığı sağlayarak, gerçek trafik ortamında yaşanacak olumsuz tartışmaların, suçların ve kazaların oranlarını azaltacağı düşünülmektedir. Yapılan değerlendirmeler incelenerek tarandığında psikoteknik değerlendirme testlerinin sürücüleri olumlu yönde etkilediğini belirlemiştir.

Bunlara ek olarak, kendi görüşümü belirtmem gerekirse; psikoteknik değerlendirme anında uygulanan testlerin gerçek durumu yansıtma noktasında yeterli olduğu ancak belli uygulanan testlerde yaşa bağlı olarak verilmesi gereken sürenin değiştirilmesi gerektiğinin kanaatindeyim. Sebebini kısaca açıklamak gerekirse; Psikoteknik değerlendirme testlerinin 9. su olan Görsel Algı ve Bellek Testinde yaş arttıkça, görsel algılamanın düşmesine bağlı olarak, resmi görmek için sürücülerimize tanınan 2 saniye sürenin yeterli gelmediği düşüncesindeyim.

Psikoteknik değerlendirme sürecinde psikologlar çok önemli bir rol taşımaktadır. Kısaca bu önemi vurgulamak istersek; özellikle Yaygın Anksiyete Bozukluğuna sahip olan adaylar için psikolog tutumları çok büyük önem taşımaktadır. Bu patolojiye sahip adayları sakinleştirerek testleri anlamalarını sağlamalıdır. Belirlenen ücretler 1 yıl boyunca uygulanır.

Psikoteknik Ücreti
Psikoteknik Ücreti

Psikoteknik fiyatları her yıl değişiklik göstermektedir. Merkezimizden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

1 Ayda SRC Belgesi için SRC Kursumuza müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Psikoteknik Belgesi ihtiyaçlarınız için bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

5/5 (1 Review)