2024 Psikoteknik Raporunda Uygulanan Testler

Psikoteknik Raporunda Uygulanan Testler

Psikoteknik Raporunda Uygulanan Testler, sürüş açısından önemli olan algı, muhakeme, ve refleks gibi psikolojik değerleri değerlendiren testlerden oluşur. Bu testlerin toplamı 12 adettir ve uygulanması yaklaşık olarak 1 saat 20 dakika sürer. Kartal Psikoteknik, Tuzla Psikoteknik, Pendik Psikoteknik ve Denge Psikoteknik Merkezi olarak, Psikoteknik Belgesi veya Psikoteknik Raporu almak isteyen tüm adaylarımıza hızlı bir şekilde hizmet sağlıyoruz.

Psikoteknik Raporunda Uygulanan Testler Nelerdir?

Psikoteknik Raporunda Uygulanan Testler, sürüş açısından önemli olan algı, muhakeme ve refleks gibi psikolojik değerleri değerlendiren testlerdir. Pendik Psikoteknik Merkezi olarak hizmet sağlıyoruz ve Pendik Psikoteknik Belgesi, Pendik Psikoteknik Raporu ve Pendik Psikoteknik Testi gibi hizmetlerimizle 1 saat içinde Psikoteknik Belgenizi almanızı sağlıyoruz.

Psikoteknik Raporunda Uygulanan Testler Nelerdir
Psikoteknik Raporunda Uygulanan Testler Nelerdir

Psikoteknik Analizinde Uygulanan Testler

Psikoteknik Testi uygulanacak sürücülerin en çok merak ettiği konulardan biri, Psikoteknik belgesi alırken uygulanan testlerin nasıl olduğu, ne kadar zor olduğu ve test sırasında yardımcı olunup olunmadığıdır. Bu testin amacı, Psikolog gözetiminde sürücülerin algı ve reflekslerini ölçmektir.

Psikoteknik Raporunda Uygulanan Testler Nelerdir, amacımız taşıdığınız yolcuların da ileride yaşanacak olası can veya mal kayıplarını en aza indirmektir. Psikoteknik Belgesi, SRC 1 Belgesi ve SRC 2 Belgesi alacak olan Yolcu Taşımacılığı yapacak kişilerin kesinlikle bu teste tabi tutulmaları ve 5 (beş) yıllık periyotlarda yenilemeleri gerekir. Bu durum hem de yasal bir durumdur.

1 Saatte Psikoteknik
Psikoteknik Raporunda Uygulanan Testler Nelerdir

Psikoteknik Testinde Karşılaşacağınız ve Uygulanan Testler

DİKKAT DÜZEYİ

Sürücünün, karmaşık tepki uyaranlar arasından belirli uyaranları ayıklaması istenerek, seçici dikkat düzeyi ölçülmektedir. Şoförlerin uzun süre monoton bir ortamda seçici dikkat düzeylerinin düşebileceği ihtimalini göz önüne alındığında ve kazaların ana nedenlerinden birinin dikkat ve konsantrasyon kaybı olduğu düşünüldüğünde sürücülerin dikkat düzeyinin belirlenmesi güvenli sürücülük için çok önemlidir.

MUHAKEME

Soyut görsel şekiller arasındaki benzerliklerin kavranması ve fark edilmesi üzerine kurulu olan bu test, sürücünün olaylar arasındaki ilişkileri anlama ve değerlendirme yeteneklerini ölçmektedir. Olayları ve olası sonuçlarını algılamanın sürücünün sürüş esnasında olası riskli durumlardan uzak durmak için birinci derecede önemli olduğu bilinmektedir. Muhakeme yeteneği düşük sürücülerin, bulundukları ortamdaki olayları algılayamadıkları ve buna bağlı olarak gerekli tedbirleri almadıkları için kazalara riskli durumlara daha yatkın oldukları saptanmıştır.

HIZ ve MESAFE ALGILAMASI

Bu testte sürücünün, çeşitli uyaranların hareket hızını ve uyaranlar arası mesafeyi tahmin etme becerisi ölçülmektedir. Bu beceri, sürücülük yeteneğinin belirlenmesinde önemli bir unsurdur. Çünkü hız ve mesafe tahmini, sürücünün dikkatli veya riskli araç kullanma eğilimini yansıtan önemli bir göstergedir.

GÖRÜŞ AÇISI & KOORDİNASYON

İkili İşlem Görme becerisi ile ilgili değerlendirme, kafanın sağ ve sol bölgesinden 120 ile 140 derece arası açı içinde verilen uyaranların görüş açısına ne zaman girdiğinin incelenmesini içerir. Bu test, sürücünün dikkatini, direksiyon kullanarak bir hedefe yoğunlaştırdığı anda, sağ ve soldan gelen uyaranları fark ederek tepki verme yeteneğini ölçmek için tasarlanmıştır.

1 Saatte Psikoteknik
Psikoteknik Raporunda Uygulanan Testler Nelerdir

TEPKİ KALİTESİ VE HIZI

Yoğun Uyaran Akışı ve Stres Altında Tepki Hızı ve Kalitesi Bu testte, farklı renklerdeki görsel ve farklı tonlardaki sesli uyaranlara aday tarafından verilen doğru tepkilerin hızı ölçülür. Ani ve panik bir durumda adayın ne kadar hızlı ve doğru tepki verebileceği incelenir. Sürücülerin ani değişiklikleri ne kadar çabuk ve doğru bir şekilde fark edip tepki verdiklerinin ölçümüdür.

GÖRSEL SÜREKLİLİK

Birbirinden farklı karmaşık görüntülerin olduğu bir ortamda, dikkatin belirli bir yöne kontrol edilerek yönlendirilmesi üzerine kurulu bir testtir. Bu test, sürücünün aşağıdaki özellikler açısından ne derece yeterli olduğunu gösterir:

  • Görsel olarak karmaşık yapılanmış dikkat yöneliminin böyle bir ortamda dahi korunabilmesi
  • Görsel bir ortamda dikkat dağıtıcı unsurları ayırt edebilme ve dikkat dağıtıcılara karşı direnç gösterebilmek,
  • Yönlendirmeyi sağlamakta olan, işaretleri  takip edebilmek,

Sürekli dikkatin korunabilmesidir.

SÜREKLİ DİKKAT ve PROBLEM ÇÖZME

Sürücünün sürekli dikkat performansı ölçülür. Bu testte adaylara her soruda ekran üzerinde 4 yukarıda ve biri aşağıda olmak üzere toplam 5 şekil gösterilir. Sürücülerden beklenen, aşağıda verilen şeklin yukarıdaki şekillerden biriyle aynı olup olmadığına hızlı bir şekilde karar vermeleridir. Şekiller arasında farklılık varsa, sürücüden olumsuz yanıt vermesi beklenir.

TRAFİK ALGI TESTİ

Görsel algılama performansını ve algısal hızı ölçmek için, kısa sürelerle (1 saniye) gösterilen trafikle ilgili görüntülerin ardından yapılan analizdir.

PSİKOTEKNİK TESTLER (YASAL)

Psikoteknik Değerlendirme için, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında yapılan uygulamalara yasal uygulamalar denir.

NORMLAR

Yasal uygulamalarda, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ve Türk Psikologlar Derneği (TPD) tarafından incelenip onaylanmış normlar kullanılır. Bu normlar, sürücünün yaş ve eğitim durumuyla doğrudan ilişkilendirilmiştir.

YASANIN İSTEDİĞİ ÖLÇÜM ALANLARI:

Psiko-teknik Değerlendirmede İncelenecek Sürücü Özellikleri;

1) ZİHİNSEL YETENEK ve BECERİLER

  • Dikkat
  • Anlama ve Değerlendirme (Muhakeme) Yeteneği
  • Hız ve Mesafe Algılama
  • Şekil Algılamada Görsel Süreklilik
  • Geniş Görüş Alanı İçinde Uyaran Fark Etme

2) PSİKOMOTOR YETENEK ve BECERİLER

  • Koordinasyon Düzeyi
  • Tepki Hızı

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

Sağlık Bakanlığı denetimindeki kurumumuz psikoteknik belgesi verme yetkisine sahiptir. Siz değerli adaylarımızı kurumumuza ziyaret etmeye davet ediyoruz.

Psikoteknik Raporunda Uygulanan Testler nelerdir yazımız umarız sizler için faydalı olmuştur. Psikoteknik Belgesi fiyatları her yıl değişmektedir. 2024 Psikoteknik Belgesi fiyatı için lütfen danışmanlarımız ile +90 216 493 6 493 numaramızdan bilgi talep ediniz.

1 Saatte Psikoteknik Belgesi Alabilirsiniz.
Psikoteknik Raporunda Uygulanan Testler, 1 Saatte Psikoteknik Belgesi Alın

Pendik Denge Psikoteknik Merkezi sayesinde 1 saatte Psikoteknik Belgesi alabilirsiniz. Güncel fiyatlar ve randevu talepleriniz için lütfen Danışmanlarımızdan bilgi isteyiniz. Psikoteknik Merkezimizden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi yanında SRC Belgesi ihtiyaçlarınız için SRC Kursumuzdan bilgi talep edebilirsiniz. 1 Ayda SRC Belgesi için SRC Kursumuza müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Psikoteknik Belgesi ihtiyaçlarınız için bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

5/5 (1 Review)